Paieška svetainėje:
Žodynas
Įveskite žodį:
A, B, C, D, E ...
Projektą remia
LIETUVOS
TŪKSTANTMEČIO
PROGRAMA
Neemijas Arbit Blatas

Dailininkas ir skulptorius Neemijas Arbit Blatas (Arbit Blatas) gimė 1908 m. lapkričio 19 d. Kaune. Jo tėvas prekiavo muzikos instrumentais savo parduotuvėje. Tačiau šeimos gyvenimas neilgai tekėjo ramia vaga. Pirmojo pasaulinio karo metais visa Blatų šeima iš Lietuvos pabėgo į karo nepaliestą Ukrainą ir prisiglaudė Poltavoje. Čia buvusiuose generalgubernatoriaus rūmuose įrengtuose vaikų namuose mažasis Neemijas praleido 7 metus. Visą tą laiką jis mokėsi piešti. Pasibaigus karui šeima nusprendė sugrįžti į Lietuvą, į gimtąjį Kauną, kur jaunasis menininkas toliau tęsė mėgstamus dailės mokslus. Lankė Kauno žydų realinę gimnaziją, kurioje dailės mokytoju dirbo Vilniaus meno mokyklos auklėtinis, tapytojas ir grafikas Jokūbas Mesenbliumas. Po pamokų papildomai tobulinosi lankydmas privačias Justino Vienožinskio pamokas. 1924 m. kaip ir daugelis to meto jaunų, ambicingų dailininkų Neemijas nusprendė praplėsti akiratį ir išvažiuoti semtis patirties ir įgyti naujų žinių Vakaruose. 1924–1926 m. dailininkas studijavo Berlyno dailės akademijoje, nuo 1926 m. šešis metus praleido Paryžiuje, kur mokės tapybos garsiose dailės mokyklose (Académie Lhote, Académie de la Grande Chaumière, Académie Julian). 1926 m. grįžęs atsotogų Blatas debiutavo Lietuvių dailės draugijos surengtoje Pavasario parodoje. Joje eksponavo du kūrinius: Nature morte ir Filosofo tipas. Po metų toje pačioje parodoje dalyvavo su paveisklu Senas žydas, o rudenį kartu su lietuviu dailininku A. Šimkūnu surengė parodą, kurioje žiūrovai galėjo gėrėtis beveik 40-čia jo darbų. Toliau Arbit Blato karjera klostėsi žaibišku greičiu. 1932 m. jis įsteigė pirmą privačią Meno galeriją Kaune (Nepriklausomybės a. 3), kurioje Lietuvos visuomenei buvo pristatomi tuo metu naujų ir nematytų dalininkų, tokių kaip Maksas Bandas, Jokūbas Kazlauskas, Šolomas Levinzonas ar Adolfas Veleška, darbai. Po metų surengė pirmąją personalinę parodą Paryžiuje. Prasidėjus Antrajam pasauliniui karui emigravo į JAV, kur ir toliau aktyviai kūrė. Tapė natiurmortus, portretus, peizažus, kūrė skulptūras (1967 m. sukūrė Chaimo Soutino skulptūrą, kurią užsakė Prancūzijos Respublikos vyriausybė), scenovaizdžius ir kostiumus operos pastatymams. 1980 m. istoriniame Venecijos gete buvo atidengta Blato sukurta septynių bronzinių barejefų kompozicija – paminklas Holokausto aukoms atminti. Šių bareljefų formos buvo atkartototos Paryžiuje Holokausto memoriale nežinomiems žydų kankinams, taip pat Niujorke, Dago Hammarskjoldo aikštėje priešais Jungtinių Tautų pastatą bei Kaune, IX forto muziejuje. N. Arbit Blatas surengė daugybę personalinių tapybos ir skulptūros parodų Paryžiuje, Niujorke, Venecijoje. 2010 m. Neemijos Blato (arba Arbit Blato) darbai buvo eksponuojami Kaune Mykolo Žilinsko galerijoje, o 2011 m. Nacionalinėje galerijoje Vilniuje buvo surengta tarptautinė paroda Arbit Blatas. Sugrįžimas į Tevynę.

Dailininkas mirė 1999 m. blandžio 27 d. Niujorke.

Žmonės
Vesly Klarkas

JAV kariškis, 4 žvaigždžių generolas Vesly Klarkas (Wesley Clark), gimęs 1944 m. Amerikoje, yra litvako iš Minsko anūkas. Tėvas Benjaminas Kanas mirė, kai Vesliui buvo 4 metai; po 10 metų motina ištekėjo už V. Klarko ir Vesly Kanas tapo Klarku.

17 metų jis buvo priimtas į Karo akademiją. Dvejus metus tobulinosi Oksfordo universitete. Kariavo Vietname, buvo sužeistas. 1997 m. V. Klarkas paskirtas vienoms iš aukščiausių JAV karinių pareigų – NATO suvienytųjų pajėgų vyriausiuoju vadu. Būdamas NATO vadu V. Klarkas lankėsi Lietuvoje. Baigęs karinę karjerą jis ėmėsi politikos – dalyvavo 2004 m. JAV prezidento rinkimų kampanijoje, kaip vienas iš demokratų partijos kandidatų į prezidentus. JAV žydų laikraštis Forward pabrėžia, jog V. Klarkas dažnai prisimena savo žydiškas šaknis.

Ar žinote kad...?

Iki 2005 metų Paryžiaus arkivyskupo pareigas ėjęs kardinolas Jean-Marie Lustiger gimė Lenkijos žydų šeimoje. Būsimas kardinolas priėmė krikštą būdamas 16 metų – 1940, kai Prancūzija okupavo naciai. Kardinolo tėvai žuvo Aušvice. Jean-Marie Lustiger yra vienintelis šių laikų tokio lygio katalikų bažnyčios dvasininkas, vaikystėje priklausęs žydų bendruomenei. Kardinolas laisvai kalba jidiš kalba ir 2005 metais rinko naująjį Popiežių.