Paieška svetainėje:
Žodynas
Įveskite žodį:
A, B, C, D, E ...
Projektą remia
LIETUVOS
TŪKSTANTMEČIO
PROGRAMA
Terminų žodynėlis
A B C D E F G H I Y J K L M N O P R S T U V Z
B
Bundas -

(jidiš k. –sąjunga) – Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos žydų darbininkų sąjunga, socialdemokratų partija, įkurta 1897 m. Vilniuje. Iki 1917 m. Spalio revoliucijos buvo autonominė Rusijos socialdemokratų partijos menševikų dalis. Po revoliucijos dalis Bundo sekėjų stojo į bolševikų partiją, kiti perėjo į opoziciją sovietų santvarkai. 1921 m. Rusijos Bundas likvidavosi, tais pačiais metais likvidavosi ir Bundas Lietuvoje. Lenkijoje partija egzistavo iki 1939 m.

Bris -

(jidiš), Brit mila (hebr.) – religinis apipjaustymo ritualas, atliekamas vyriškos lyties kūdikiui 8-tą dieną po gimimo. Simbolizuoja Viešpaties ir žydų tautos sąjungą.

Bet din -

(hebr.) – dvasinis teismas, nagrinėjantis religines bylas. Teisėjai dajonai yra rabinai.

Betar -

sionistinė jaunimo organizacija, įkurta 1923 m. Rygoje. Laikėsi V. Žabotinskio revizionistinio sionizmo idėjų. V. Žabotinskio sekėjai yra Izraelio Likud partija.

Bešt -

chasidizmo pradininko Baal Šem Tovo (tikrasis jo vardas Izraelis ben Elijezeras – 1700 – 1760) akronimas.

Beit midraš -

(hebr.), besmidreš (jidiš) – studijų namai. Patalpa, kurioje studijuojama Tora ir Talmudas. Dažnai atlikdavo ir maldos namų funkcijas.

Bat micva -

mergaitės pilnametystė, švenčiama, kai sukanka 12 metų.

Bar micva -

(aramėjų k. – priesako sūnus) – berniukų pilnametystės, sukakus 13 metų, ritualas. Nuo šiol berniukas dalyvauja minjane, privalo vykdyti visus priesakus. Po religinės ceremonijos sinagogoje šeimoje rengiama šventė.

Balfūro deklaracija -

1917.XI.02 d. paskelbtas dokumentas, kuriuo Didžiosios Britanijos vyriausybė įsipareigojo palankiai vertinti žydų tautinio židinio sukūrimą Palestinoje, A. Balfūras (1848-1930) – užsienio reikalų ministras.

Badchen -

(hebr. – juokdarys) – vestuvių juokdarys. Profesionalūs badchenai linksmindavo svečius ne tik vestuvėse, bet ir kitose šventėse.

Britiškas izraelizmas - Britiškas izraelizmas. Teorijos teigiančios, kad germanų protėviais buvo asirų nugalėtos Izraelio gentys. Egzistuoja keletas skirtingų versijų kaip šių genčių palikuonys pateko į Britaniją, tačiau dauguma kalba apie skitus atėjusius iš Persijos ar Juodosios jūros regiono. Pirmosios teorijos paie izraelietišką britų kilmę pasirodė Anglijos revoliucijos metu, vėliau jas plėtojo Richard Brothers, John Wilson, Edward Hine, Edward Wheeler Bird. 19 – 20 a. šias teorijas apie „dievišką“ britų kilmę ir dar vieno Dievo išrinktą tautą pasigavo įvairios religinės sektos, kurios būrėsi krikščionybės pagrindu.
Beta Israel arba falašos -

Beta Israel arba falašos – Etiopijoje gyvenę žydai. Dauguma (apie 90 tūkst) išvyko į Izraelį per pastarojo vyriausybės surengtas Mozės ir Soliamono operacijas. Tradicija teigia, kad falašos yra Dano genties palikuonys. Istorikai mano, kad buvo keletas migracijos iš Arabijos  bangų. 16 a. Egipto vyriausias rabis paskelbė, kad falašos yra žydai, tačiau Europoje ir Izraelyje jie buvo pripažinti tik 1905. Falašų tradicija smarkiai skyrėsi nuo kitų bendruomenių – naudojama geez kalba parašyta tora, ją sudaro kitokios knygos nei tradiciškai. Kartais teigiama, kad falašos iki 20 a. pr. nežinojo, kad Antroji šventykla yra sugriauta, todėl buvo naudojama senųjų laikų liturgija. Etiopijoje gyvena nemažai falaša mura – į krikščionybę perėjusių judėjų, kurie pastaruoju metu grįšta prie judaizmo (ir pasinaudoja teisę į aliją). Po 1975 metais paskelbto vyriausio rabino sprendimo Izraelio vyriausybė pripažino falašas žydais, nors formaliai jie vis tiek turėjo atlikto perėjimo į judaizmo procedūras. DNR tyrimai teigia, kad yra didesnė tikimybė, jog falašos yra vietiniai judaizmą priėmę etiopai.

Bnei Menaše -

Bnei Menaše – Šiaurės Rytų Indijoje gyvenanti bendruomenė, kildina save iš Manašo. Dabar yra 8 tūkst. žmonių. Į Indiją atvyko iš Rytų Azijos, kalba birmietišku dialektu, yra krikščionys. 20 am. viduryje bendruomenės vadovai ėmė plėtoti mitą apie izaelietišką genties kilmę. 1972 metais keletas šimtų žmonių ėmė išpažinti judaizmą. 2005 metais Mizoram mieste pastatyta pirmoji mikva, kuri naudojama atsiverstį į judaizmą, šį procesą kontroliuoja rabinai iš Izraelio. 2005 metais vienas iš dviejų vyriausių Izraelio rabių (separdų tradicijos) pripažino, kad bnei menaše yra žydai. Taip bendruomenės nariai gavo teisę į aliją. Tačiau dėl bendruomenės migracijos ir atsivertimo į religiją paaštrėjo Izraelio ir Indijos santykiai.

Bene Efraim -

Bene Efraim – Pietų Indijoje gyvenanti bendruomenė, kildina save iš Efraimo, kartais vadina save Teluga žydai. Naudoja hebrajų kalbą liturgijoje, tačiau oficialiai nepripažįstami halachiniais žydais.

Berberų žydai -

(PaveikslÄ—lyje - Tuniso rabis)

Berberų žydai. Šiaurės Afrikoje – Alžyre, Tunise, Maroke gyvenusios žydų bendruomenės. Manoma, kad dauguma jų buvo judaizmą priėmę berberai, kita banga – tai iš Ispanijos išvaryti žydai. Žydai užsiėmė amatais ir prekyba, tačiau dauguma bendruomenių nustojo egzistuoti dėl paaštrėjusių santykių su musulmonais, emigracijos į Izraelį ir Europą. Dabar Mahrebo valstybėse gyvena iki 10 tūkst. žydų, Maroko karalius turi žydų tautybės patarėją André Azoulay.

Buharos žydai -

Buharos žydai – Persijos žydai, gyvenę Buharos emirato teritorijoje, vartojo persų kalbos dialektą bukhori. 16 – 19 am. Buharos žydai smarkiai varžomi musulmoniškų emirato valdytojų, nemažai priėmė islamą. 1793 m. sefardų rabinas iš Maroko Yosef Maman atvyko į Buharą ir tapęs religiniu bendruomenės lyderiu persišką religinę tradiciją pakeitė sefardiška. Sugriuvus Sovietų Sąjungai iš regiono išvyko daugiau kaip 150 tūkst. žydų. Šiuo metu Uzbekistane yra likę apie 2 tūkst., Tadžikistane – 1 tūkst. žydų.  Niujorke 108 – oji gatvė yra vadinama Buharos harlemu. Buharos žydai turi savą aprangos, muzikos, valgių tradiciją.

Žmonės
Perecas Miranskis
Perecas Miranskis

(1908 Vilnius – 1993 Torontas, Kanada)

Vadinamasis „materialių dalykų“ poetas, Perecas Miranskis, augo ir brendo kaip rašytojas XX a. pr. Vilniuje, kurio teritorinė priklausomybė per tą laiką spėjo pasikeisti tris kartus – nuo carinės Rusijos prie Lietuvos Respublikos ir galiausiai atiteko Lenkijos Respublikai.

Ar žinote kad...?

Chasidų dėvima kailinė kepurė štraiml yra gerovės ir turto ženklas – JAV ji gali kainuoti iki 5500 JAV dolerių